Nizozemsko nahrazuje studentské granty půjčkami

Nizozemsko pokračuje v úsporných opatřeních ve vysokém školství, jehož prostředky byly v důsledku finanční krize již v roce 2011 sníženy o 10 %. Před dvěma lety byly granty (stipendia) na podporu studentů magisterského studia nahrazeny půjčkami (viz náš článek Úsporná opatření v evropském vysokém školství), nyní se má toto opatření rozšířit i na bakalářské studium. Po dlouhých diskusích získal návrh zákona širokou podporu nejen parlamentních stran, ale i vysokých škol samotných. Patrně proto, že ušetřené prostředky z grantů se využijí pro zvýšení kvality vysokého školství, a také proto, že se podařilo vyjednat široce přijatelný kompromis.

Redakce Vysoké školství ve světě

Ač má dnešní koalice konzervativně-liberální strany (VVD – Lidová strana pro svobodu a demokracii) se sociální demokracií (PvdA – Strana práce) v parlamentu většinu 79 ze 150 poslanců, Jet Bussenmakerová (ze sociálně demokratické PvdA), nizozemská ministryně školství, kultury a vědy (Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen; OCW) po měsících vyjednávání dohodla se dvěma opozičními stranami širokou podporu pro nový zákon. Ten od 1. ledna 2015 přemění studentské granty (stipendia) na půjčky i v bakalářském studiu, tedy pro nejpočetnější skupinu studentů. Tím se ve vysokoškolské kapitole státního rozpočtu uvolní až 1 mld. €, která bude z menší části (ve výši asi 200–300 mil. €) využita na podporu těch studentů, jejichž rodiny si vydělají méně než 46 tisíc € ročně, ale většina bude sloužit ke zvýšení kvality vysokého školství. Podle návrhu začnou studenti (absolventi) splácet půjčku, jakmile si budou vydělávat více, než činí minimální mzda. Splatnost dluhu má být 35 let, úrok bude fixní.

Nizozemští studenti platí – stejně jako další studenti nizozemských vysokých škol ze zemí EU a EEA – školné (collegegeld) 1 906 € za akademický rok, respektive 1 500 € pro part-time studium. Dostávají proto studijní podporu (grant, stipendium) ve výši 279 € měsíčně, nežijí-li doma, a 100 € měsíčně, žijí-li u rodičů. Pro studenty z ostatních zemí je školné ovšem podstatně vyšší; činí podle oboru studia 5 až 25 tisíc € a bývá mnohdy doplněno ještě o další poplatky.

Ministryně zdůvodňuje zrušení grantů ekonomickým přínosem vysokoškolského studia pro absolventa, který si bude v průměru vydělávat podstatně více, než v Nizozemsku činí průměrný plat. Zastřešující federace studentských organizací Národní studentská unie (LSVb – Landelijke Studenten Vakbond) i Evropská studentská unie (ESU) tento krok odsoudily s tím, že se situace studentů podstatně zhorší. I když dostávají podporu a v průměru 11 hodin týdně ještě pracují, aby si přivydělali, mají na konci studia průměrný dluh 15 tisíc €. Podle nového systému se jim dluh ještě zvětší, anebo budou muset během studia pracovat více a riskovat tak, že se jejich studium prodlouží.

Místopředseda LSVb Eduard Schmidt uvedl, že po zrušení studentských grantů (stipendií) se průměrná výše dluhu zdvojnásobí na 30 tisíc € a že podle průzkumů asi 10 % potenciálních studentů bude kvůli tomu na vysokoškolské studium rezignovat. A to je podle něho zcela nepřijatelné, protože každý má právo studovat.

Evropská studentská unie podpořila v květnu ve Vídni na výroční schůzi nizozemské studenty rezolucí, v níž se mimo jiné uvádí: „Každý, kdo je schopen studovat vysokou školu, by měl mít tu možnost. Přístup k vysokoškolskému vzdělávání je nezbytný proto, aby se každý mohl rozvíjet podle svých schopností.“ Přístup k vysokoškolskému vzdělání podle ESU a podle LSVb ohrožuje přetrvávající výběrové přijímání na nizozemské univerzity spolu se zvyšujícími se finančními překážkami. Stále se zvyšuje počet studijních programů, kde je počet studentů limitován, možnosti přejít z vysoké odborné školy (Vereniging Hogescholen, HBO-sectoren) na univerzitu (Nederlandse Universiteiten, VSNU) jsou omezovány. „Zvyšování finančních bariér se stává vážnou hrozbou. Růst školného, zvýšené školné pro určité programy považované za vynikající a nový návrh na zrušení studentských grantů vytvářejí velké nerovnosti v přístupu k vysokoškolskému vzdělávání.“

Hans de Wit, profesor internacionalizace na Amsterodamské vysoké odborné škole (Hogeschool vanAmsterdam/Amsterdam University of Applied Sciences) a známý komentátor nizozemské vysokoškolské politiky, je ovšem přesvědčen, že předběžná politická dohoda se patrně naplní. Prohlásil, že hledání kompromisu, jak nahradit studentské granty půjčkami, si pochopitelně vyžádalo nějaký čas. Jeho konečná podoba však získala širokou podporu v parlamentu, od levice po pravici, ale i na vysokých školách, v podstatě proto, že ušetřené částky budou reinvestovány do vysokého školství. Oběma opozičním stranám – liberální středové straně D66 a levicovým zeleným – se také podařilo odstranit z původního návrhu některé kritizované body. Právo studentů na veřejnou dopravu zdarma zůstává zachováno, a dokonce se rozšířilo i na studenty vysokých odborných škol (HBO), studenti z rodin s nízkými příjmy budou mít více možností získat stipendium, lhůta pro splacení dluhu se prodloužila na 35 let a studenti získali větší vliv na rozpočty univerzit. Protesty studentských organizací se očekávaly, ale zdá se, že nejsou tak masivní a že tedy výrazněji neovlivní konečné hlasování v parlamentu a v senátu. Studenti se obávají, že se omezí přístup na vysoké školy, protože rodiny s nižšími příjmy se nebudou chtít tolik zadlužit. Profesor de Witt ovšem upozorňuje na to, že zkušenosti ze zahraničí – v posledních letech například ze Spojeného království – takové obavy nepotvrzují.

Zpracovali Jan Koucký a Jan Kovařovic

.

 

Jan Petter Myklebust: Political deal to replace students grants with loan. University World News, 05 June 2014, Issue 323

Úsporná opatření v evropském vysokém školství. Vysoké školství ve světě, 31. březen 2012

Napsat komentář

Filed under Financování, Nizozemsko, Studenti, Všechny články

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s