Na školy v cizině si studenti mohou půjčit, zaručí se za ně EU

Vysoké školství ve světě již přineslo základní informaci o novém programu Erasmus+, který Evropský parlament schválil 19. listopadu 2013 (viz Program Erasmus+ dostal zelenou). Zajímavý pohled na novou podobu evropského programu Erasmus, konkrétně na podporu mezinárodní mobility studentů prostřednictvím půjček na magisterské studium, představila také Julie Daňková v Hospodářských novinách. S laskavým svolením autorky její článek zveřejňujeme.

Redakce Vysoké školství ve světě

Studentka magisterského programu Oxfordské univerzity Johana Vamberská teď kromě sepisování úkolů na hodiny ruských a východoevropských studií řeší ještě další problém. Na prestižní britské univerzitě bude studovat také příští rok a potřebuje mít studium z čeho zaplatit. „Rozešlu žádosti do britských i českých nadací a požádám na univerzitě o stipendium,“ vypočítává Vamberská klasické kolečko českých studentů, kteří chtějí studovat v zahraničí.

Ti mohou od nynějška kalkulovat ještě s další možností. Evropští poslanci v úterý zvedli ruce pro nový program Erasmus, který počítá i s výhodnými půjčkami na magisterská studia v zahraničí.

Na dvouletý program budou mít Češi i jejich evropští vrstevníci šanci získat výhodnou půjčku ve výši v přepočtu až půl milionu korun. Na jednoletý magisterský program pak tři sta třicet tisíc. Garantem bude Evropský investiční fond.

„Pokud bych nedostala stipendium, takovou možnost bych určitě zvažovala,“ říká čtyřiadvacetiletá studentka s bakalářským titulem z Česka. Britské banky by jí výhodný studentský úvěr otevřely, pouze pokud by tam studovala bakaláře nebo na ostrovech pobývala déle než čtyři roky.

„Předpokládáme, že první půjčky na pokrytí magisterských studií budou dostupné začátkem nového akademického roku,“ uvedla pro HN Kari Gardelinová z tiskového oddělení Generálního ředitelství pro vzdělávání a kulturu Evropské komise.

Do té doby čeká úředníky Evropského investičního fondu výběr finančních institucí, které budou v dané zemi studentům půjčky poskytovat.

„Zájemci o poskytování půjček budou muset prokázat, že jimi nabízená úroková sazba je pod tržní sazbou srovnatelných produktů v daném členském státu,“ vysvětluje Gardelinová, proč studenti mohou počítat s minimální úrokovou sazbou. Z českých bank zvažuje podat nabídku například Česká spořitelna.

Finanční úleva

„Je to krok správným směrem. Hlavně v situaci, kdy české banky nejsou ke studentům příliš vstřícné,“ hodnotí novinku Lukáš Sedláček, prezident spolku Oxford & Cambridge Alumni Society, který v Česku sdružuje absolventy univerzit z Oxfordu a Cambridge.

Jen v Británii na bakaláře či magistra studuje přibližně dvanáct set Čechů. Na francouzských univerzitách je pak zapsáno víc než osm set tuzemských studentů a u mladých Čechů stoupá i obliba německého vysokého školství.

Jenže třeba na studia za kanálem La Manche si studenti ročně musí přivézt i 600 tisíc korun – polovinu na školné a zbytek na další nutné výdaje. Půjčky, za které by ručila EU, by právě mohly pokrýt významnou část těchto výdajů. Na studia v dalších evropských zemích, kde se školné buď neplatí, nebo je daleko nižší, by pak takový zdroj peněz studentům víceméně stačil.

Komise počítá s tím, že ročně pomůže 55 tisícům Evropanů, během příštích sedmi let pro ně vyčlení 517 milionů eur. Přednost budou mít uchazeči ze sociálně slabších poměrů. „Určitá skupina českých studentů to určitě využije. Zejména v Česku se totiž možnost chodit na vysokou školu odvíjí od sociálního původu a díky systému půjček se nikomu nezúží možnost studia,“ míní náměstek ministra školství Tomáš Hruda.

Se splácením půjček budou absolventi muset začít nejpozději rok po promoci. Pokud se ale dostanou do těžké životní situace, budou ho moci přerušit. „Erasmus jde dobrým směrem. Je ale otázkou, jak bude vypadat administrativa spojená s půjčkou,“ připomíná Sedláček náročné byrokratické požadavky EU, které by mladé od využití evropských garancí mohly odradit.

Studium v Británii

I mezi studenty Oxfordu se bude moci dostat více českých studentů. Díky novému programu Erasmus, který startuje příští rok, si budou moci na studia v cizině půjčit za výhodnějších podmínek. Na snímku jsou čerství absolventi prestižní Oxfordské univerzity.

Erasmus 2014–2020

Program EU, díky kterému studenti doposud jezdili do ciziny především na výměny, jim nyní zajistí i půjčky na studia.

517 milionů eur má EU na zajištění studentských půjček.

12 tisíc eur si mohou půjčit studenti jednoletého magistra. 18 tisíc eur na dvouleté programy.

12 měsíců od konce studia musí začít půjčku splácet.

Půjčky pro studenty

55 tisíc studentů ročně se v příštím rozpočtovém období EU dostane k výhodným půjčkám na studia. O záruky bankám v jednotlivých státech, které budou půjčky poskytovat, se postará Evropský investiční fond.

Zpracovala Julie Daňková

.

 

Program Erasmus+ dostal zelenou. Vysoké školství ve světě, 25. 11. 2013

Erasmus+: The EU programme for Education, Training, Youth and Sport 2014–2020. European Commission, 19. 11. 2013

Green light for Erasmus+. European Commission IP/13/1110, Strasbourg/Brussels, 19/11/2013

Erasmus+ Frequently Asked Questions. European Commission MEMO/13/1008, Strasbourg/Brussels, 19/11/2013

Půjčky na magisterské studium v programu Erasmus. Vysoké školství ve světě, 23. 5. 2013

Napsat komentář

Filed under EU (organizace, celek/členské země), Internacionalizace, Studenti, Všechny články

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s