Více peněz pro vysoké školy v Německu

Německá vláda se dohodla s vládami jednotlivých spolkových zemí na poskytnutí dodatečných prostředků pro vysoké školství a pro vzdělávání učitelů. V polovině dubna se Společná akademická konference (Gemeinsame Wissenschaftskonferenz, GWK), která je jedním z odborných grémií Spolkové rady (Bundesrat) a je složená z ministrů pro vzdělávání a výzkum spolkové vlády a z ministrů pro vzdělávání jednotlivých vlád spolkových zemí, zavázala poskytnout do roku 2015 dodatečných 4,4 miliard € na zvýšení počtu studijních míst. Zdroje zvýšení finančních prostředků budou smíšené, z poloviny přitečou od spolkové vlády a z poloviny od spolkových zemí. Opatření musí být ještě v červnu finalizováno Angelou Merkelovou a premiéry jednotlivých spolkových zemí.

Redakce Vysoké školství ve světě

gwkDodatečná podpora vysokému školství je poskytována v rámci dohody spolkové vlády s vládami spolkových zemí o dlouhodobém rozvoji vysokého školství uzavřené v roce 2007 (Hochschulpakt 2020). Podle ní se měl počet studentů zvýšit do roku 2010 o 90 tisíc a v období 2011–2015 o dalších 270 tisíc. Nárůst je však oproti předpokladu ve skutečnosti více než dvojnásobný. Počet studentů se do roku 2010 zvýšil již o 180 tisíc a do roku 2015 se má podle loňského odhadu zvýšit o dalších 630 tisíc. Celkový počet vysokoškolských studentů v Německu již přesáhl 2,5 milionu a prostředky určené pro celkový růst v období 2011–2015 jsou dnes prakticky vyčerpány. Příčinou tohoto nárůstu počtu studentů je především zrušení branné povinnosti a zdvojení maturitních ročníků – v důsledku reformy gymnázií, která zkrátila studium z 9 na 8 let, se totiž postupně v různých spolkových zemích v období 2007–2016 maturita přesouvá z 13. do 12. roku školní docházky (jen ve spolkové zemí Porýní-Falc zůstala prozatím gymnázia devítiletá, protože tam nyní probíhá experiment se zaváděním celodenní péče – Modellversuch an Ganztagsschulen).

Prof. Dr. Johanna Wanka | CDU

Spolková ministryně pro vzdělávání a výzkum Johanna Wankaová (CDU) oznámila, že v období 2007–2018 bude činit příspěvek spolkové vlády 10,4 miliardy € a vlád spolkových zemí jen 8,9 miliard €. Rozdíl ve výši příspěvku byl způsoben skutečností, že se na něm doposud nemusely podílet nové spolkové země ani městské státy (tedy Berlín, Hamburk a Brémy). Nyní se to však změnilo a především o to se do poslední chvíle sváděl boj.

Podle Doris Ahnenové, sociálně demokratické ministryně školství ve spolkové zemi Porýní-Falc, která letos Společné akademické konferenci (GWK) předsedá, budou nyní moci vysoké školy bezpečně plánovat počty studentů. Stejně jako Johanna Wankaová soudí, že dnešní vysoké počty studentů pomohou německému hospodářství, aby mělo dostatek inženýrů, právníků a dalších kvalifikovaných absolventů, které bude díky nepříznivému demografickému trendu v roce 2020 potřebovat pro nahrazení pracovníků odcházejících do důchodu.

Doris Maria Ahnen | SPD Další opatření je zaměřeno na přípravu učitelů, která se musí zkvalitnit a být více zaměřena na praxi. Spolková vláda se dohodla se spolkovými zeměmi, že příští rok zahájí desetiletou iniciativu pro kvalitní přípravu učitelů (Qualitätsinitiative in der Lehrerbildung), na niž bude vláda přispívat spolkovým zemím 50 miliony € ročně (celkem tedy 500 milionů €). Jedním z cílů iniciativy je například připravit budoucí učitele na práci s handicapovanými dětmi, aby mohly být s ostatními začleněny do společných tříd; mezi dalšími cíli je i zlepšit výuku matematiky. Podle Doris Ahnenové (SPD) přitom není cílem vybudovat tři čtyři špičkové instituce; finanční prostředky nebudou koncentrovány, ale využívány v celé šíři.

Toto opatření je však podmíněno dohodou vlád spolkových zemí, že si budou navzájem uznávat učitelskou kvalifikaci, získanou na vysoké škole jiné spolkové země (učitelé jsou zaměstnanci jednotlivých spolkových zemí; mobilita učitelů je sice možná, ale obtížná). Jak zdůraznila Johanna Wankaová, nejde ovšem o zavádění jednotného vzdělávání učitelů. Rozdílné tradice považuje za oprávněné, jen se musí zdokonalit vzájemné uznávání diplomů. Dnešní předpisy totiž mobilitu učitelů mezi jednotlivými spolkovými zeměmi do značné míry omezují, a proto spolková vláda požaduje odstranění této překážky.

.

 

Gemeinsame Wissenschaftskonferenz: Hochschulpakt 2020 – Bericht zur Umsetzung in den Jahren 2007 bis 2010 und Jahresbericht 2010. Materialien der GWK Heft 27, Bonn 2012

Thomas Vitzthum: Milliardenspritze für deutsche Hochschulen. Die Welt 13. 4. 2013

Michael Gardner: More funding for university places, teacher training. University World News, Issue 270, 04 May 2013

500 Millionen Euro für eine Qualitätsinitiative in der Lehrerbildung. Deutschen Bundestag 26. 4. 2013

Wikipedia: Abitur nach Klasse 12.

Napsat komentář

Filed under EU (organizace, celek/členské země), Financování, Německo, Politika & VŠ, Všechny články

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s