ERA Survey 2012: šetření o Evropském výzkumném prostoru

Již na konci loňského roku zahájila Evropská komise šetření o postupu realizace Evropského výzkumného prostoru (ERA – European Research Area), které bude 25. ledna 2013 uzavřeno. Je zaměřeno na organizace, které v tom mají klíčovou úlohu: na ty, jež výzkum provádějí i na ty, jež jej financují. Vzhledem k nepříliš přesvědčivému zapojení České republiky do ERA je šetření ERA Survey 2012 příležitostí ukázat, co nám nevyhovuje a chybí a kde jsou bariéry našeho hlubšího zapojení, a tedy i možností přispět k prospěšným změnám. Neměli bychom ji nechat nevyužitou.

Redakce Vysoké školství ve světě

Jak uvedla Máire Geoghegan-Quinn, evropská komisařka pro výzkum, inovace a vědu (European Commissioner for Research, Innovation and Science), předmětem šetření je zjistit dnešní stav realizace Evropského výzkumného prostoru ERA a identifikovat především ty oblasti, v nichž je další postup nejen možný, ale také nezbytný. Je mimořádně důležité, aby se všechny organizace zabývající se výzkumem a inovacemi na šetření ERA Survey 2012 podílely a zajistily tak, že jeho výsledky budou co nejvěrněji odrážet situaci v každé zemi.

Evropská komise se prostřednictvím šetření snaží zjistit existující praxi, potřeby i překážky, kde si jednotlivé organizace myslí, že je nutné zasáhnout, aby se úspěšně završilo vytvoření jednotného evropského trhu výzkumných pracovníků, znalostí a technologií. Výsledky šetření budou analyzovány nejen za celou ERA, ale agregovány také na národní úrovni, aby poskytly obraz o situaci v každé zemi; zjištěné údaje za jednotlivé organizace však budou považovány za tajné a v žádném případě nebudou zveřejňovány.

Evropská komise a její Ředitelství pro výzkum a inovace (DG Research and Innovation) má se zpracováním takových šetření nemalé zkušenosti. Nepochybně zajímavým příkladem je publikace Areas of untapped potential for the development of the European Research Area (ERA): Analysis of the response to the ERA Framework public consultation, která vznikla v roce 2012 na základě vyhodnocení písemných reakcí a diskusí na loňské konferenci ERA k hlavním překážkám a bariérám vzniku a plného fungování Evropského výzkumného prostoru.

Dotazníky pro ERA Survey 2012 jsou připraveny pro tři různé typy organizací: pro ty, které výzkum samy financují nebo finance rozdělují; pro ty, které výzkum financují i samy provádějí; a pro ty, které výzkum jen provádějí. Pro každou z nich jsou dotazníky navíc připraveny v anglické, francouzské a německé jazykové verzi. Protože jsou dotazníky zaměřeny na různé stránky aktivit ERA, budou je patrně vyplňovat v každé organizaci všechny útvary, které se jimi zabývají (proto Evropská komise doporučuje nejprve dotazník stáhnout, vytisknout a distribuovat na každé relevantní pracoviště a teprve na základě vyplněných dotazníků z různých pracovišť formulovat on-line odpovědi za celou organizaci).

Dotazníky lze stáhnout na webové stránce ERA Survey 2012. Pro jejich vyplnění je zapotřebí kód, který poskytne Ředitelství pro výzkum a inovace (DG Research and Innovation) Evropské komise, stejně jako případně další informace na mailové adrese RTD-ERA-SURVEY-2012@ec.europa.eu.

Nezapomeňte však, že šetření končí již 25. ledna 2013, tedy za dva týdny!  A že je to důležitá akce, nezbytná nejen pro stanovení priorit ERA, ale také pro hlubší zapojení českých výzkumných organizací! 

Napsat komentář

Filed under EU (organizace, celek/členské země), Financování, Výzkum, Všechny články

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s