Odešel Ladislav Čerych

Se zármutkem a lítostí přinášíme vzpomínku na dr. Ladislava Čerycha, dr. h. c., prvního ředitele Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který 9. srpna 2012 zesnul ve svém pražském domově ve věku nedožitých 87 let. Je to velká a bolestná ztráta pro všechny, kdo ho znali, i pro nás osobně. Odešel nejen světově uznávaný odborník na vysoké školství, ale i velký Evropan a mecenáš, a především nevšední osobnost.

Redakce Vysoké školství ve světě

Životní příběh Ladislava Čerycha započal v rodině majitele textilní továrny v České Skalici, stihl ještě studium na gymnáziu v Náchodě, ale pak už ho tvarovala cizina. Krátce po únoru 1948 se mu podařilo vycestovat na Západ, kde na univerzitě v Ženevě vystudoval ekonomii a sociologii, a pak vstoupil na právě založenou Collège d’Europe v Bruggách, jejímž byl jedním z prvních absolventů.

Ještě v Ženevě založil spolu s několika přáteli exilovou sociologicky orientovanou revui Skutečnost, jejíž vydávání se po několika letech přesunulo do Londýna. Tam se seznámil s Pavlem Tigridem a stal jeho spolupracovníkem v rádiu Svobodná Evropa. Ale stále víc ho to táhlo ke dvěma jeho celoživotním odborným zájmům, které se v jeho další dráze prolínaly – k problematice evropské integrace a vzdělávání, především v oblasti vysokého školství.

Svou vědeckou kariéru zahájil na Collège d’Europe, kam se vrátil jako ředitel výzkumu. Pak působil v řadě mezinárodních institucí, především v UNESCO a v OECD. V 70. letech se stal ředitelem nově založeného European Institute of Education (později s přídomkem and Social Policy) v Paříži. Po téměř dvě desetiletí vedl tento ústav, který se stal první skutečně evropskou institucí pro výzkum vzdělávání a zejména vysokého školství, a začal vydávat renomovaný European Journal of Education.

Ladislav Čerych byl jednou z klíčových osobností generace pionýrů výzkumů vysokého školství v Evropě, ale působil i v USA. Výsledkem rozsáhlého srovnávacího projektu, ve kterém analyzoval výsledky velkých reforem v šesti evropských zemích (od britské Open University a francouzských IUT po německé Gesamthochschulen) i jejich příčiny a srovnával je se zamýšlenými cíli, se stala knížka Great expectations – mixed performance (1986, spolu s Paulem Sabatierem), která patří k nejvýznamnějším v oboru. Jedním z důsledků jeho dalšího mezinárodního srovnávacího projektu Study Abroad Project bylo, že se stal hlavním poradcem při vytváření programu mezinárodní výměny studentů a učitelů ERASMUS, dodnes jednoho z nejúspěšnějších programů EU.

Práce jej zavedla do mnoha zemí světa, přestože doma byl v Paříži. Jakmile to však po roce 1989 bylo možné, začal jezdit do Prahy a stejně jako prvních i posledních dvacet tři let jeho života bylo úzce spojeno s Českou republikou. Angažoval se v mnoha projektech, mezi něž patřilo například jednání o Středoevropské univerzitě, kterou chtěl v Praze založit George Soros, i intenzivní podpora naší účasti na programech EU PhareTempus. V letech 1991–1992 vedl mezinárodní tým OECD, který vypracoval významná doporučení pro vysoké školství v ČSFR, jež ovlivnila další vývoj českých vysokých škol. Po návratu do Prahy zastupoval v 90. letech naši republiku ve vzdělávacím výboru OECD, založil Středisko vzdělávací politiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a stal se jeho ředitelem (1994–2000).

Na přelomu století se i u nás začal věnovat podpoře programů mezinárodní spolupráce a šíření myšlenek evropské integrace, což se promítlo i do jeho spolupráce s Nadací rozvoje občanské společnosti, které také věnoval rodinnou vilu v České Skalici. „Vila Čerych“ se stala místem pravidelného setkávání odborníků, diskutujících na různá témata, týkající se sjednocování Evropy a rozvoje regionální a příhraniční spolupráce neziskových organizací. Jako významný mecenáš se stal v roce 2009 Osobností roku v rámci TOP Filantrop a dočkal se celé řady dalších vyznamenání a ocenění. Jmenujme jen Komenského cenu, kterou jej vyznamenalo UNESCO jako jednoho ze tří odborníků ve vysokém školství na celém světě, a čestný doktorát (Dr. h. c.), který mu udělila University of Umea ve Švédsku.

Ladislav Čerych byl mimořádnou osobností, která svou vzdělaností, skromností, velkorysostí, vstřícností a nepolevujícím elánem ovlivnila nejen okruh blízkých, ale získala si obdiv i v široké veřejnosti. Životní příběh Ladislava Čerycha se uzavřel, ale on sám zůstává s námi nejen ve vzpomínkách, ale také ve všem, co vykonal, k čemu přispěl svým odhodláním, pílí a vírou v sílu svobodné vůle člověka a občana.

Napsat komentář

Filed under EU (organizace, celek/členské země), Politika & VŠ, Výzkum, Všechny články, Česká republika

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s