Drastické škrty ve španělském vysokém školství

Návrh státního rozpočtu na rok 2012, který nová španělská vláda Mariana Rajoye předkládá do Parlamentu, snižuje výdaje na celé školství o 21,9 % a na vysoké školy dokonce o 62,5 %. Po jednání vlády o tom 3. dubna informoval například španělský deník Diario de Sevilla.

Podle návrhu státního rozpočtu na rok 2012 se mají snížit výdaje na vzdělávání o 21,9 % proti předchozímu roku. Snížení postihne všechny stupně a sektory vzdělávacího systému, ovšem dosti nerovnoměrně: největší krácení o 62,5 % postihne vysoké školství (ze 400 na 150 miliónů €). V pre-primárním a primárním vzdělávání dojde ke krácení o 36,5 % a v sekundárním vzdělávání včetně odborné přípravy o 28,9 %.

Stipendia a podpora studentů však budou redukovány jen o 11,6 %. Jak se uvádí v předkládací zprávě k rozpočtu, „jde o to, aby ti, kteří mají talent i vůli mohli pokračovat ve studiu bez ohledu na své sociálně ekonomické podmínky, ovšem s tím, že ten, kdo dostane podporu, musí studovat a mít odpovídající výsledky“.

Výrazné redukce postihnou další vzdělávání učitelů (o 91,9 %), jiné vzdělávací aktivity (o 73 %) a zavádění nových vzdělávacích technologií do výuky (o 53,2 %). Na druhé straně byly některé programy sníženy jen poměrně málo, jako další distanční vzdělávání (o 14,1 %), doplňkové vzdělávací služby (o 8,1 %) a vzdělávání v zahraničí (o 6,6 %), zatímco speciální vzdělávání zůstane prakticky na stejné výši (dostane méně o necelé 1 %). Naopak program tak zvaného kompenzačního vzdělávání (který má za cíl zabraňovat nerovnostem plynoucím ze sociálních, ekonomických, geografických a etnických faktorů) se dokonce podstatně zvyšuje o 142,3 %, ze 70 na téměř 100 miliónů €.

Podle předkládací zprávy je dnes hlavním problémem španělského vzdělávacího systému jeho malá efektivita, neboť dosažené výsledky neodpovídají vynaloženému úsilí a nákladům. Finanční prostředky je proto třeba koncentrovat na programy, jež mají pro vzdělávací systém strategický význam.

Napsat komentář

Filed under EU (organizace, celek/členské země), Financování, Všechny články, Španělsko

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s